2026, Scag, SVRII-61V-38FX-EFI, 61 in
Common
Manufacturer
Scag
Model
SVRII-61V-38FX-EFI
Condition
New
Year
2026
Cutting Deck
Deck Size
61 in
Discharge Type
Side discharge
Cutting Height Min
1.5 in
Cutting Height Max
4.5 in
Cutting Height Increment
0.25 in
Blade Thickness
0.5 in
Number of Blades
3
Attachments
Mulching Kit
No
Bagger / Collection System
Optional
Engine Details
Fuel
Gasoline
Engine Make
Kawasaki
Engine Model
FX1000V
No. of Cylinders
2
Displacement
0.999 L
Horsepower
38.5 HP
Rated Engine Speed
3600 RPM
Fuel Tank Capacity
8 gal
Transmission
Transmission Type
Hydrostatic
Transmission Model
Dual Pump and Motor Hydro-Gear 12 cc + Parker 14 ci
Max Travel Speed
10.5 mph
Front Tire Size
13x6.5-6
Rear Tire Size
24x12-12
Dimensions
Overall Length
72.75 in
Overall Width
73.5 in
Overall Height
47.25 in
Empty Weight
1,173 lb
Description
New 2026 Scag SVRII-61V-38FX-EFI 61" V-Ride II Commercial-Grade Stand-On Mower with Kawasaki FX1000V EFI engine (Large, easy-to-access integrated clean-out ports). Tri-plate cutter deck constructed of 3 steel plates. Cast-iron housing with tapered roller bearings. Extra-large comfort cushion.