2026, Scag, SVRII-48V-26FT-EFI-CA, 48 in
Common
Manufacturer
Scag
Model
SVRII-48V-26FT-EFI-CA
Condition
New
Year
2026
Cutting Deck
Deck Size
48 in
Discharge Type
Side discharge
Cutting Height Min
1.5 in
Cutting Height Max
4.5 in
Cutting Height Increment
0.25 in
Blade Thickness
0.5 in
Number of Blades
3
Attachments
Mulching Kit
No
Bagger / Collection System
Optional
Engine Details
Fuel
Gasoline
Engine Make
Kawasaki
Engine Model
FT730V EFI
No. of Cylinders
2
Displacement
0.726 L
Horsepower
26 HP
Rated Engine Speed
3600 RPM
Fuel Tank Capacity
8 gal
Transmission
Transmission Type
Hydrostatic
Transmission Model
Dual Pump and Motor Hydro-Gear 12 cc + Parker 14 ci
Max Travel Speed
10.5 mph
Brake Type
Hydrostatic brakes
Front Tire Size
13x5-6
Rear Tire Size
24x9.5-12
Dimensions
Overall Length
67.5 in
Overall Width
61.25 in
Overall Height
47.25 in
Empty Weight
1,015 lb
Description
New 2026 Scag SVRII-48V-26FT-EFI-CA 48" V-Ride II Stand-On Mower with Kawasaki FT730V EFI engine (90° V-twin, Internally vented carburetor with fuel shut-off solenoid). Tri-plate cutter deck constructed of 3 steel plates totaling nearly 1/2″ of steel. Reinforcement plates at cutter deck spindles.