2026, Scag, SVRII-32A-23BV, 32 in
Common
Manufacturer
Scag
Model
SVRII-32A-23BV
Condition
New
Year
2026
Cutting Deck
Deck Size
32 in
Discharge Type
Side discharge
Cutting Height Min
1.5 in
Cutting Height Max
4.5 in
Cutting Height Increment
0.25 in
Blade Thickness
0.5 in
Number of Blades
2
Attachments
Mulching Kit
No
Bagger / Collection System
Optional
Engine Details
Fuel
Gasoline
Engine Make
Briggs & Stratton
Engine Model
Vanguard 23
No. of Cylinders
2
Displacement
0.627 L
Horsepower
23 HP
Rated Engine Speed
3600 RPM
Fuel Tank Capacity
5 gal
Transmission
Transmission Type
Hydrostatic
Transmission Model
Dual Pump and Motor Hydro-Gear 10 cc + Parker 12 ci
Max Travel Speed
8.5 mph
Brake Type
Hydrostatic brakes + hand lever parking brake
Front Tire Size
11x4-5
Rear Tire Size
20x6.5-10
Dimensions
Overall Length
65.25 in
Overall Width
43 in
Overall Height
47 in
Empty Weight
818 lb
Description
New 2026 Scag SVRII-32A-23BV 32" V-Ride II Stand-On Mower with Briggs & Stratton Vanguard BIG BLOCK engine (V-Twin OHV technology). Extra-large comfort cushion. Spindles - cast-iron housing with tapered roller bearings.