2026, Scag, SVRII-52V-26FT-EFI, 52 in
Common
Manufacturer
Scag
Model
SVRII-52V-26FT-EFI
Condition
New
Year
2026
Cutting Deck
Deck Size
52 in
Discharge Type
Side discharge
Cutting Height Min
1.5 in
Cutting Height Max
4.5 in
Cutting Height Increment
0.25 in
Blade Thickness
0.5 in
Number of Blades
3
Attachments
Mulching Kit
No
Bagger / Collection System
Optional
Engine Details
Fuel
Gasoline
Engine Make
Kawasaki
Engine Model
FT730V EFI
No. of Cylinders
2
Displacement
0.726 L
Horsepower
26 HP
Rated Engine Speed
3600 RPM
Fuel Tank Capacity
8 gal
Transmission
Transmission Type
Hydrostatic
Transmission Model
Dual Pump and Motor Hydro-Gear 12 cc + Parker 14 ci
Max Travel Speed
10.5 mph
Brake Type
Hydrostatic brakes + hand lever parking brake
Front Tire Size
13x5-6
Rear Tire Size
24x9.5-12
Dimensions
Overall Length
69.5 in
Overall Width
65.25 in
Overall Height
47.25 in
Empty Weight
1,022 lb
Description
New 2026 Scag SVRII-52V-26FT-EFI 52" V-Ride II Stand-On Mower with Kawasaki FT730V EFI engine. Reinforcement plates at cutter deck spindles. Tri-plate cutter deck constructed of 3 steel plates. Extra-large comfort cushion. Cast-iron housing with tapered roller bearings.