2026, Exmark, VXV060B1852A00, 52 in
Common
Manufacturer
Exmark
Model
VXV060B1852A00
Condition
New
Year
2026
Cutting Deck
Deck Size
52 in
Discharge Type
Side discharge
Cutting Height Min
1.5 in
Cutting Height Max
5.5 in
Cutting Height Increment
0.25 in
Blade Tip Speed
17,500 fpm
Number of Blades
3
Attachments
Mulching Kit
No
Bagger / Collection System
Optional
Engine Details
Fuel
Electric
Electrical System
Number of Motors
2
Electric Motor Power
3 kW
Battery Voltage
60 V
Battery Energy
18.4 kWh
Runtime
420 min
Transmission
Transmission Type
Electric Drive
Transmission Model
Two Dana 3 kW drive motors with Spicer torque hubs
Max Travel Speed
10 mph
Brake Type
Automatic Electric brake
Front Tire Size
13x5.0-6
Rear Tire Size
20x10.0-10
Dimensions
Overall Length
77.25 in
Overall Width
65 in
Overall Height
49.75 in
Empty Weight
1,158 lb
Description
New 2026 Exmark VXV060B1852A00 Vertex V-Series Electric Stand-On Mower with 52" Deck. Lithium-ion Hypercell battery pack. Digital Battery State of Charge Display. Operator Presence Controls (OPC) with safety interlock system indicators.